09-05-2021
Express Yourself cyfrowe EP

09-05-2021
R.I.P. Nick Kamen

25-04-2021
Primary Wave kupuje katalog Patricka Leonarda

18-04-2021
Madonna wraca do Kalifornii?

18-04-2021
What It Feels Like For A Girl - cyfrowe EPDon't Tell Me po 20 latach
Dodane przez: Angelus
data:08-11-2020
źródło: variety.com
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email


Po 20 latach Variety przygląda się drugiemu singlowi z płyty Music. Utwór o minimalistycznej produkcji zawiera elementy country i folku. Madonna wprowadziła je wraz z Mirawaisem na długo, zanim inni muzycy wpadli na podobny pomysł.

Sądzę, że 'Don't tell Me' zapisało się w historii jako klasyk z kilku powodów. Możemy nazwać ją pierwszą 'Folktronicą' lube 'Cyberfolkiem'. Sądzę, że wraz z Madonną wynalazłem ten styl. A niesamowite wideo nakręcone przez Jean Baptiste Mondino pomogło uchwycić wizerunek "Electronic Cowboy', który wtedy był nowością.

Ta piosenka była jedną z niewielu singli, które Madonna wykonuje bez efektów specjalnych w jej wokalu, każdy to zauważył.
- komentuje Ahmadzai.

Utwór nagrano w londyńskim Sarm West Studio, tylko smyczki zarejestrowani a AIR studios. Ahmadzai przyznał, że mocno zapożyczał z muzyki elektronicznej, kiedy programował perkusję. Inspirował się brytyjską jungle sceną muzyczną.

Uwielbiałem styl programowania jungle i dlatego wplotłem go w 'Don't Tell Me'. Brzmiało jak utwór wyprzedzający swoje czasy.

Także riffy gitarowe w utworze powstały dość specyficznie:
Nie mogłem zagrać kilku fragmentów, które miałem na myśli, więc zdecydowałem je skomputeryzować, tworząc efekt start/stop.

Tymczasem tekst utworu powstał we współpracy z Joe Henrym, mężem siostry Madonny - Melanie. Henry to już tekściarz-weteran.

Moje demo powstało w około 20 minut i nie zmieniałem go. Zostawiłem je, by wybuchło takim, jakim było. Słyszę w nim tango jako pierwszy wpływ muzyczny i myślałem od [argentyńskim kompozytorze] Astorze Piazzolla, ale Madonna usłyszała w nim czułość popu i wyrzeźbiła chórek ze stanzy z mojego oryginalnego nagrania. Powtórka dodała mu wagi i rozwinęła go, zaostrzyła hak, w który ja prawie nie mierzyłem.To potwierdza jej dar brania czegoś tępego i zmieniania w coś zapadającego w pamięć.
Tekst jest mroczny, ale tak zabawnie. Oglądałem dużo filmów Luisa Bunela w owym czasie i smakowałem mrocznego komizmu jego filmów z tak zwanego 'okresu meksykańskiego' Sądzę, że tak samo jak wtedy kiedy pisałem [tę piosenkę].
- komentuje Henry.

Utwór w wersji Madonny dobił się do 4. miejsca Billbopard HOT 100, a we wersji Herny'ego zagościł także w jednym z odcinków The Sopranos - swoją wersję opublikował w 2001 roku.Byłem bardzo zadowolony, kiedy pojawił się w odcinku tego serialu.