09-12-2018
Madonna + Lady Gaga i 99 osób

08-12-2018
Anitta - kolejna współpraca

25-11-2018
Kalendarz 2019

18-11-2018
MDNA Skin: The Queen's Routine

18-11-2018
DMA'S na MTV Unplugged - Beautiful Stranger25lecie Erotica
Dodane przez: Angelus
data:22-10-2017
źródło: rollingstone.com/billboard.com
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email


W tym tygodniu album Erotica, a także SEX towarzysząca mu książka połączona z nim mocno tematycznie świętowały swoje 25lecie wydania.

Często mówi się, ze był to moment kiedy po raz pierwszy świat miał dość Madonny. Wydaje się jakby tematyka i postać Dity Parlo nie przypadły do gustu szerokiej publiczności.

Jednak ani album, ani książka, które były pierwszymi owocami firmy wydawniczej Madonny - Maverick - nie okazały się być, aż tak wielkimi klapami jak się wydawać by mogło. Książka sprzedała limitowany nakład 1,5 miliona kopii w ciągu kilku dni, kiedy album, sprzedał się słabiej niż poprzednie, ale nadal w ilości 6 milinów kopii. SEX pozostaje najbardziej pożądaną niewznawianą publikacją wszech czasów.

Okres, w którym powstały oba dzieła była mrocznym okresem w historii ludzkości, ponieważ bardzo mocno naznaczony AIDS i żniwem, jakie zebrało ono, zanim wynaleziono leki pozwalające kontrolować wirusa HIV. Pod tym względem płyta jest mroczna i widać w tekstach wyraźne odniesienia do tego okresu.


To czego na pewno muzycznie chciała Madonna od tego albumu spełniło się - miał być to bardziej surowy dźwięk, a nie kolejny komercyjny album grany często w radio. Dlatego też wtedy Madonna zdecydowała się pracować z Shepem Pettibone i André Bettsem.

Co do samej książki SEX Madonna podsumowała to krótko w wywiadzie dla Vanity Fair:
Sądzę, że problem leży w tym, że każdy jest taki sztywny jeśli chodzi o sex, że robią z niego coś czym nie jest. Gdyby ludzie zaczęli mówić o nim bardziej swobodnie, to byłoby więcej bezpiecznego sexu.

Madonna wzięła, tak jak przy Vogue, spoza mainstreamu i wyemancypowała by każdy mógł usłyszeć i zobaczyć.